Přihlásit
logo_kadao logo_atom

Archiv výprav

NORSKO outdoor 2018 - beznadějně plno

Datum:20.07 - 05.08.2018

Norsko se už kvapem blíží a my prosíme, abys teď naposledy opravdu pozorně četl poslední pokyny před odjezdem.

1) Odjíždíme v pátek 9.00 z Palhance (Vávrovická 63), kde bude přistavený autobus s vozíkem. Pokud možno si zařiď odvoz. Jedno, dvě auta babička s dědou 14 dní před barákem přežijí, ale 20 nee. Jiné místo odjezdu už nebude. 9.00 znamená odjezd nabaleného autobusu směr Swinoujsce, nikoliv příjezd prvního účastníka na místo srazu a následné balení celého kolosu. Trajekt nepočká!!! 

2) Bal s rozumem. Víme, v Norsku je draho, proto je logické si nakoupit co nejvíce jídla z domů. Nezapomeň ale, že autobus není nafukovací, čtyři tašky s jídlem se zaručeně budou plést. Domluv se třeba s kámošem, partnerkou, rodiči a vezměte si krabici s jídlem dohromady. Mysli taky na převoz v buse, ukladače nezajímá, že vaše krabice musí být nahoře, protože v ní máš deset křehkých vajec.

3) Víme, že věcí je opravdu hodně a proto budeme na Palhanci už ve čtvrtek mezi 17.00 - 18.00. V tu dobu si zde můžeš přivézt kolo, první bágl atd. Pokud sis ještě nevyzkoušel neopren, bude zde poslední možnost, pak až v Norsku.

4) S sebou z klubovny bereme: 3x dvouplotýnkový vařič s 2kg bombou, základní kuchyňské potřeby (tácek, nůž, naběračka, vařečka...), varnou konev (ne všude je elektřina), sportovní vybavení, 7x velký osmimístný stan Husky Boston, několik autoplachet, pár deskovek. Vařiče si samozřejmě budeme půjčovat, ale víš, jak to chodí, není nad vlastní... Nemyslíme teď 2kg bombu, ale malý plynový vařič, alespoň na čaj, kávu, polévku. Chceš-li vzít z klubovny něco, co jsme nejmenovali, napiš.

5) U řidičů bude pivo, limo, káva, čaj a podobně. Piva budou mít tolik, kolik lze přes hranice převést (a možná malilinko navíc), takže každý alkohol, který povezeš, je prostě navíc... Samozřejmě, na hranicích nás zastavit nemusí, ale můžou...

6) Cesta autobusem bude opravdu dlouhá, na to se připrav. Na trajektu NEMÁME zarezervované 'air seats' (sedačky pro cestující) ani kajuty, takže si budeme muset posedat/polehat kde se dá. Někdo prostě usne v restauraci na baru, někdo na karimatce v uličce, někdo v supermarketu. Na cestu si každopádně přibal knížku, hudbu do sluchátek, hodí se malý spacáček nebo deka. Pokud nechceš vidět Účastníky zájezdu po 151., tak vezmi nekomprimované filmy na DVD nebo filmy v co nejmenší kvalitě ve formátu .avi na obyčejné flashce (přehrávač je velmi vybíravý, nepřehraje filmy z HDD a dost možná nepřehraje ani ten, který stáhneš, ale máme vyzkoušeno, že filmy v menší kvalitě v .avi stažené z ulož.to ve velikosti 600-900 MB to nějak přelouská, samozřejmě flashka menší kapacity je výhodou, přehrávač se nemusí tolik trápit s načítáním - 2-8 GB ideál)

7) Kempy. Jistě jsi z mnoha zdrojů slyšel, že úplně každý, kdo byl na severu, kempoval na divoko zadarmo někde vedle lesa. Ano, to je možná pravda, ale my jsme parta, my jsme obrovský kolos, ne dva lidi v autě. Nemůžeme prostě jen tak na tři dny založit tábor na louce u řeky, kadit tam do křoví a pak odjet. Taky si to chceme užít a ne každý den ráno celý kolos sbalit a odjet jinam (navíc ten zákon o spaní platí pouze na přenocování, nikoliv na dlouhodobější pobyt). Proto jsme zamluvili kempy, které ovšem nejsou bůhví jak drahé (ve srovnání např. s Rakouskem jsou tříčtvrteční). Předběžně jsme jsme zjistili, že ve všech kempech akceptují naši oddílovou kartu, proto se budeme snažit veškeré výdaje na kempy platit jí. Po příjezdu do ČR veškeré společné výdaje spočítáme a ty je pošleš na oddílový účet. Přibližná maximální cena za kempovné na celý pobyt je 2500 Kč na osobu. Může se však stát, že v některém z kempů nám kartu nevezmou, proto si do zálohy připrav alespoň 300 NOK v hotovosti, které v případě potřeby vybereme.

8) Peníze. Nedokážeme odhadnout, kolik si máš vyměnit, kolik toho utratíš. Každý má jiné nároky na stravu a výdaje. Jeden chodí dennodenně do restaurace na večeři, jiný přežije 14 dní na suchém chlebu. Jeden si to jede užít a raději se převeze busem za 200 NOK, aby mohl šlapat na Trolltungu už od rána, jiný raději část dne oželí jízdou na kole. Můžeme však říct, že je dobré mít alespoň pár šušňů u sebe. Nikdy nevíš, kdy se můžou hodit. Nejen kvůli sebe, ale i kvůli celé party. A co víš, třeba i v Norsku EET nedošlo do největší díry v šírém okolí a ty budeš smutně koukat, když kámoši budou pít pivo a ty budeš na suchu, když nebudeš mít možnost platit kartou. Z matematického hlediska rozdíl mezi nákupem a prodejem je cca 0,15, takže na 1000 NOK ztratíš 150 Kč, to není zas taková hrůza, ne? A pokud opravdu, ale opravdu nemáš ani šajnu, kolik směnit, vyměň... Třeba 2000 NOK. Jo a vyměň si je zavčas, zdá se, že všichni v Opavě najednou valí do Norska, NOKy ve směnárnách pomalu dochází.

9) Počasí v Norsku je vrtkavé. Můžeme dělat co chceme, ale na počasí prostě nemáme. Když bude hezky, vše půjde podle plánu, když bude hnusně, může se vše po****. Pokud ale chceš něco opravdu vidět, zažít, navštívit, připrav se na to, že půjdeš v dešti, pošlapeš na kole v dešti a v lijáku pojedeš tu nejtěžší peřej na lodi, protože co dělat lepšího v lijáku, než se plavit na lodi...

10) A hlavně, nejsme cestovka! Jsme parta, která si to jede užít na místa, kde nejspíš nikdo z nás nikdy nebyl. Proto s sebou vezmi hlavně dobrou náladu a schopnost překonat nepohodu. Vše ostatní už se nějak poddá ;)

Pokud máš nějaký dotaz, který není vyloženě soukromý, ale mohl by zajímat i ostatní, odpověz na tento e-mail hromadně všem.

 

 

 

...v jeho hlubokém řevu, nad bílou a zelenou vodou, v černém lese a těžkých šedivých mracích poprvé jsem zaslechl Griegova Peera Gynta: tři nesmělé tóny, zrníčko radosti v pláni smutku - jako by se horská víla s houslemi u něžné tváře ptala, smí-li hrát, když hasne den. Tak a nejinak zní píseń Severu. Veselému švitoření a jásavým sexuálním neplechám se daří v jižních krajích, kde je tak živo, že v té řičící strakatině ani nepostřehneme, která bije. Sever je tichý, nehybný. Proto slyší krok času. Proto i na jeho úsměv vždycky padá stín. Ke stínu není co dodat. Proto my Seveřané mlčíme. Proto když se opíjíme, tak do němoty....Zdeněk Šmíd: Za písní Severu

 

Ahoj přátelé a kamarádi,

konečně je to tady! Konečně vyrážíme na sever do krásou zaslíbeného Norska. Naše výprava bude dlouhá, náročná a snad i krásná. Pojedeme opět busem s vlekem s koly, loděmi a horolezeckým materiálem. Splujeme nádherné a divoké norské řeky Trysilelvu, Atnu, Follu, Valldalselvu nebo vodáky zaslíbenou krásku Sjou, podíváme se do národních parků Rondane a Jotunheimen, uvidíme nejvyšší kolmou stěnu v Evropě Trollveggen, Cestou Orlů dojedeme k okouzlujícímu Geirangerfjordu zapsaném na seznamu UNESCO, mrkeneme do Osla a třeba se po cestě najdou další místa k obdivu.

Jelikož je akce malinko náročnější, dbejte, prosím, důkladně pokynů, aby vše dopadlo podle našich představ.

Doprava: Pojedeme klimatizovaným autobusem Bova firmy Galeja s přívěsem na kola, lodě a další vybavení. Z autobusu budou opět vyjmuty sedačky, abychom mohli uložit zavazadla i uvnitř. V buse bude u řidičů k dispozici káva, pivo a limonády. Autobus nalítá za 16 dní cca 6 000 km, takže se připravte, že v něm nějakou chvíli strávíme. Připravte se na nezbytné čtyři noční přejezdy. Proto se vybavte knížkami, mp3, filmy do autobusu. Hodí se také malý spacáček nebo deka. Po cestě nás čekají také čtyři trajekty: Rostock (Německo) - Trelleborg (Švédsko), Linge - Eidsdal (Norsko), Helsinborg (Švédsko) - Helsingor (Dánsko), Gedser (Dánsko) - Rostock (Německo).
Předpokládaná trasa: Opava - Rostock - Trelleborg - Elvdal (přes Brno nejedeme)

Sraz: V pátek 20. 7. v 9.00 v Opavě na Palhanci, kde máme vodáckou výbavu. Zde budeme nakládat kola i lodě. Žádné jiné místo srazu již nebude.

Návrat: Příjezd v neděli 5. 8. cca v 20.00. Trajekt to Rostock připluje v neděli 6.30, cesta trvá cca 12 hodin.

Nocleh: Ve velkých oddílových stanech v kempech a tábořištích, z nichž většina má solidní hygienické zázemí - sprchy s teplou vodou, WC. Musíte mít vlastní karimatky a spacáky. Čtyři noci strávíme v autobuse.

Strava: Není v ceně zájezdu. Každý si vaří samostatně nebo ve skupinách dle domluvy. Vzhledem k velmi vysokým cenám potravin v Norsku je dobré vybavit se jídlem z domova (ideálně jedna krabice pod sedadlem). V buse budou i tři společné plynové dvouplotýnkové vařiče a základní kuchyňké vybavení, vždy je však lepší malý vařič a kuchyňské potřeby vlastní.

Ceny potravin: Obecně ceny jsou v Norsku vysoké a jelikož země není v EU, platí zde i jiné zákony vztahující se zejména na alkohol. Zjednodušeně lze říci, že ceny potravin jsou stejné jako u nás, když zapomenete násobit směnným kurzem (1 NOK = cca 2,7 Kč). Chléb tedy vyjde na 20-25 NOK (50-65 Kč), 1l mléka 13-15 NOK (35-40 Kč), pivo 20-22 NOK (50-60 Kč) atd.
S alkoholem to je v Norsku ještě jinak. V běžném supermarketu lze zakoupit pouze pivo do 4,7%. Pití s vyšším obsahem lze zakoupit pouze ve specializovaných prodejnách. Dovoz alkoholu do Norska je také omezen a to na 6,5 l piva nebo litr kořalky, 3l vína, 2l piva nebo 4,5l vína, 2l piva na osobu nad 18 let. Celníci mohou kohokoliv zkontrolovat kdekoliv, nejen na hranicích. Jelikož pivo povezou jako tradičně řidiči, neberte si, prosím, zásoby vlastní. Z kapacitních důvodů nekupujte ani balíky minerálek, pitné vody je v Norsku dostatek.

Speciální vybavení:
Vodácké - Pro vodácké aktivity je nezbytný neopren, boty do vody, vodácká bunda. Hodí se také rukavice, loďák, přilba. Pokud nemáte vlastní neopren, napište e-mail (adam.weicht@seznam.cz) s vaší běžnou velikostí (S, M, L…) a výškou postavy. Několik neoprenů máme v oddíle, ale jejich počet je omezen. Pokud máte možnost, sežeňte si raději vlastní.
Cyklo - Své kolo před odjezdem zkontrolujte a dobře připravte. Nezapomeňte helmu, náhradní duši, nářadíčko, cyklobatoh nebo brašny, zámek. Pokud se při převozu bojíte o poškrábání svého kola, omotejte si jej mirelonem.
Ferraty a horolezení - Pokud máte možnost (a zájem), obstarejte si ferratový set. Horolezci nezapomenou boty, sedák a další vybavení. Pokud se chcete dozvědět více, kontaktujte Keliše.
Pěší - Pěšáci nezapomenou dobrou turistickou obuv, vhodné oblečení a pláštěnku. Hodí se teleskopické hole.

Co dál s sebou: spacák, karimatka, náhradní oblečení, plavky, hyg. potřeby, ručník, provázek, čepice, šátek,  baterku, ešus, vařič, příbor, kapesní nůž, utěrku, osobní minilékárna + osobní léky, léky proti bolesti, svalové masti, opalovací krém, sluneční brýle, cestovní pas nebo občanský průkaz (platný alespoň do konce srpna 2018), karta zdravotní pojišťovny, může se hodit: deštník, teplejší oblečení, nepromokavá větrovka, malý batoh na túry, rukavice, hudební nástroje, offline mapy v mobilu, zajímavé filmy /DVD/ do autobusu (cesta dlouhá), hry a zábavky pro partičku (scrabble, karty, kostky, bang apod. drobnosti budou v buse). V buse povezeme také malou elektrocentrálu /2000 kW/

Finanční záležitosti: Cena zájezdu je 9 000 Kč.
V ceně je doprava autobusem, půjčovné přívěsu, 4x přeprava trajektem, tričko, malé překvapení, organizace, zdravotní materiál, zapůjčení vodáckého materiálu a dalšího oddílového vybavení.
V ceně není pojištění, KEMPOVNÉ, strava, vstupy do památek a přírodních zajímavostí, lanovky, komerční splutí Sjoi a jízdné.
Záloha ve výši 2000 Kč byla uhrazena, zbytek částky zašlete na účet oddílu FIO č.ú. 2500812207/2010 do 30. června.

KEMPOVNÉ: budeme se snažit hradit za všechny společně (kartou) a po akci sdělíme každému částku, kterou má zaslat na účet oddílu v českých korunách. V případě, že nebude možno uhradit kartou, budeme se muset "složit" v buse v NOK. Proto si menší obnos NOK jistě vyměňte. Cena kempů je různá podle místa, prměrněá by však měla být cca 100 NOK/noc.

Všechny další společné výdaje - mýtné či lodě v Norsku, společné grilovačky apod. skládáme v buse v NOK nebo Eurech. 

Pojištění: Pojištění léčebných výloh si hradíte sami. Je nutné s sebou vzít také modrou kartu zdravotní pojišťovny v ČR – evropský průkaz zdravotního pojištění. Vždy je vyžadována v případě lékařského ošetření. Doporučujeme s sebou mít finanční rezervu pro případ uhrazení léků apod. na místě (proti dokladu pak pojišťovna v ČR tuto částku uhradí). Pojištění nepodceňte! Nezapomeňte podklady k pojistkám.

Předběžný program: Základem programu je splutí řek obtížnosti WW II-III. Místa přespání jsme však vybírali tak, aby na své přišli i cyklisté, chodci a horolezci. Ferrat v Norsku není příliš mnoho, ale i přes to se sem tam nějaká najde. Každý večer se domluvíme, kam zajíždí bus (kam veze kola či lodě) a podle toho si každý zvolí program. Věřte, že možností bude mnoho. Všechny řeky  protékají velmi atraktivním prostředím, je tedy vhodné si udělat vlastní plán, když nechcete jet v lodi. V buse budou k dispozici mapy. Záleží také na stavu řek a počasí, podle toho budeme program měnit. Máte-li zájem, projděte si sami, co dalšího se dá podniknout v okolí míst, kde budeme přespávat.

Předběžný program Norsko 2018

20. 7. (pátek) - sraz v pátečních dopoledních hodinách (cca 9.00 balení na Palhanci, 10.00 odjezd), cesta do přístavu Swinoujsce trvá cca 12 hodin
noc: na trajektu

21. 7. (sobota) - v ranních hodinách příjezd trajektem do švédského Trelleborgu, dokončení 11 hodinové povinné pauzy, poté přesun k řece Trysilelvě, pokud to půjde dobře, přijedeme k Trysilelvě ve večerních hodinách
noc: na tábořišti Snerta u řeky, případně v buse

22. 7. (neděle) - splutí norské klasiky řeky Trysilelvy (20 km - 5 km ZW, 5 km WW 2-3, 10 km WW 1-2), alternativně cykloprojížďka podél řeky, odpolední přesun k řece Atně
noc: v kempu Skogli v Atnbrua

23. 7. (pondělí) - splutí dolního úseku řeky Atny (24 km od Mogrendy WW 1-2)
alternativně trek v nejstarším norském národním parku Rondane, nabízí se krátké túry v okolí chaty Bjornholia nebo výstup na horu Rondslottet s nádhernými výhledy
noc: v kempu Skogli v Atnbrua

24. 7. (úterý) - pro fajnšmekry splutí horního úseku řeky Atny (21 km WW 3-4)
alternativně některý z mnoha treků v NP Rondane nebo cykloprojížka údolím řek Atny a Setningy
noc: v kempu Skogli v Atnbrua

25. 7. (středa) - ranní přesun k pohodové říčce Folla (14 km WW 1, krátký úsek WW 3-) nebo splutí řeky Grimsa (18 km WW 2 s jedním místem WW 5), podvečerní přesun do Romsdalského údolí (200 km)
noc: v kempu Trollvegen

26. 7. (čtvrtek) - výjezd na kole do sedla Trolí stezky, procházka k Trolí stěně, nejvyšší kolmé stěně v Evropě, sjezd na kole do kempu, bus musí mít 24 hodinovou pauzu
alternativně horolezení pod Trolí stěnou
noc: v kempu Trollvegen

27. 7. (pátek) - splutí řeky Valldoly (10 km WW 1-2, za vyšší vody WW 2-3)
alternativně túra k Trolí stěně, nejvyšší kolmé stěně v Evropě, na kole Trolí cestou kolem 180 m vysokého vodopádu Stigfossen přes 11 pověstných serpentin, prohlídka Romsdalsfjordu nebo trek k magické vyhlídce Romsdalstrappa nad údolím
noc: v kempu Trollvegen

28. 7. (sobota) - přesun trajektem Linge - Eidsdal k Geirangerfjord, projíždka na kole Cestou orlů k fjordu nebo pěší výšlap na vyhlídku a pohled na vodopády 6 sester a Ženich, alternativně projížďka na výletní lodi fjordem, který je zapsaný v UNESCO, podvečerní přesun do kempu u řeky Sjoi, po cestě prohlídka a nákup v historickém městečku Lom s dřevěným kostelíkem z 12. století
noc: kemp Sjoa

29. 7. (neděle) - splutí královny norských řek Sjoi (10 km WW 2-4), pro nevodáky se nabízí i zaplacení komerčního splutí
noc: kemp Sjoa

30. 7. (pondělí) - splutí řeky Otty nebo pro velký úspěch jiného úseku Sjoi, alternativně cyklovýlet k jezeru Tesse a ledoveci Glitterheim nebo trek Bessegen nad jezerem Gjende
noc: kemp Sjoa

31. 7. (úterý) - dopolední přesun do městečka Laerdal na pobřeží Sognefjordu, 205 km dlouhého fjordu, druhého nejdelšího na světě, cykloprojížďka Snoveinen (45 km), sněžná cesta mezi fjordy, naložení kol v Aurlandsvangen, přesun do Tyssedal
noc: kemp Tyssedal

1. 8. (středa) - trek k Trolltunga, obří vyhlídce připomínající trolí jazyk nebo ferrata na vyhlídku (možnost udělat dvoudenní trek), bus dělá 45 hodinovou pauzu
noc: kemp Tyssedal

2. 8. (čtvrtek) - prohlídka ledovcového splazu Buerbreen, ferrata v Tyssedalu nebo trek k vodopádu Skrikjofossen, večerní přesun do Osla
noc: kemp v Oslu

3. 8. (pátek) - prohlídka Osla, možnost návštěvy Frognerova parku, olympijského areálu Holmenkollen, či muzeí na poloostrově Bydgoy (Vikingské, Kon-Tiki, Fram), možnost horolezení nebo cykloprojížďky v okolí jezera Bogstadvannet
noc: kemp v Oslu

4. 8. (sobota) - prohlídka Osla nebo relax v kempu, odpolední odjezd do Trelleborgu
noc: v autobuse

5. 8. (neděle) - příjezd do Rostocku a hurá domů, příjezd do Opavy v odpoledních hodinách

Plán cesty se může samozřejmě změnit a určitě se tak i stane. Norsko je krásná a zároveň velká země a náš výlet bohužel není nafukovací. Jestli jste měli představu, že jej projedeme opravdu celé a uvidíme všechna krásná místa, která znáte z fotek (Lofoty, Preikestolen, ledovec Jostedalsbreen, Lillehammer atd.), tak se omlouváme za vyvracení vaší představy, prostě to nejde!

 

 

 


 

 

 

Přihlásit se na výpravu:

Přihlášení:

1. TOM
2. TeTe
3. Kača H.
4. Keliš
5. Šampon
6. DiB
7. Amálka
8. Jirka Z.
9. LP
10. Jezus
11. Stoki
12. Víťa
13. pérák
14. Polda
15. Šárka
16. Mája
17. Máša Rychlá
18. Alice
19. Kuba Šram
20. Šupolka
21. Anča
22. Daneček
23. Markét
24. Medvěd
25. Robert


Neregistrováni:
26. Tonda Hon
27. Hela Honová
28. Ada Z.
29. Pavel Kaluža
30. Lucie
31. Ráďa
32. Niki L.
33. Vítek (Lenka)
34. Lenka O.
35. Marťa Otipková
36. Ticek