Datum:04.11.2023
Jednodenní ekovýpravy se účastnilo 10 nováčků z celkového počtu 13 letošních nováčků, za což jsme s Markét byly rády a k tomu se ještě přidalo dost nováčků z loňského roku a dva kluci páťáci. Díky grantu města Opava se nám na Jarošově statku u Studénky mohly věnovat farmářky v půldenním interaktivním programu a dopoledne jsme si naplánovali ukrátit ve Vagonářském muzeu hned vedle statku.
Adrenalin jsme zažili při přestupu v Ostravě, kdy jsme se téměř nevlezli do vlaku, který byl již zcela zaplněn lidmi, kteří jeli na výlov Jistebnických rybníků. Do vlaku se nevlezla asi stovka cestujících, my jsme však měli štěstí a doslova jsme se procpali dovnitř. Ve Studénce nás čekala půlhodinová procházka k muzeu a poté prohlídka celého muzea, kdy jsme se mohli seznámit s historií železniční dopravy. Prohlédli jsme si všemožné typy vagónů, vyzkoušeli sedadla, osahali koleje a pražce. V hracím koutku si poté děti ještě pohrály s vláčky či si je zkusily složit ze stavebnice merkur a pokochaly se miniaturní funkční modelovou železnicí i s vlaky.
Po svačince jsme si ještě párkrát zahráli na schovku a na sardinky a přemístili jsme se na statek. Na vše, co jsme tam zažili, se můžete podívat ve fotogalerii. Děti byly nejnadšenější z hřebelcování poníka a oslíka, krmení morčat a králíků, jízdy na koni a čištění stájí. Dozvěděly se o tom, čím se tato zvířata krmí, jak se o ně správně starat, prošli jsme také informační a interaktivní tabule, které byly po celém statku rozmístěny, zasoutěžili jsme si ve vození koleček. Do klubovny jsme na schůzky zakoupili různé hry s přírodní tématikou, abychom trošku inovovali pomůcky, které při činnostech využíváme. Po programu nás čekala svižná půlhodinka k vlaku, tentokrát už bez ostatních turistů, tak jsme si mohli po celém dni běhání a stání zaslouženě odpočinout a užívat si, jak jsou ty dnešní vlaky pohodlné a moderní.